Co to jest dieta keto – podstawowe informacje

Marzysz o tym, by pozbyć się zbędnych kilogramów? Stosujesz różne diety, ale żadna nie przynosi oczekiwanych efektów – w zamian czujesz się zmęczony i zniechęcony przerywasz odchudzanie? Wypróbuj dietę ketogeniczną, która ostatnio cieszy się ogromną popularnością. To jedna z najbardziej skutecznych diet redukcyjnych, której efekty zauważysz już po krótkim czasie, jeśli tylko będziesz stosować się do odpowiednich zasad. Na czym polega i jak działa dieta ketogeniczna? Jakie są jej główne zalety? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to inaczej dieta niskowęglowodanowa (low-carb) lub wysokotłuszczowa. Do najbardziej znanych odmian diety należy Standardowa Dieta Ketogeniczna (SKD). Inne, bardziej zaawansowane rodzaje to Ukierunkowana (TKD), Cykliczna (CKD) i Wysokobiałkowa (HPKD) Dieta Ketogeniczna. W przypadku Standardowej Diety Ketogenicznej rozkład makroskładników powinien przyjmować następujące proporcje:

  • węglowodany – 5-10%
  • białko – 20-25%
  • tłuszcze – 70-80%.

Jakie są główne zasady diety ketogenicznej? Podstawowym celem diety keto jest ograniczenie węglowodanów i białka, a zwiększenie spożycia tłuszczy. Prowadzi to do powstawania ciał ketonowych i wejścia w stan ketozy. Co to dokładnie oznacza? Choć zazwyczaj głównym źródłem energii jest glukoza w postaci glikogenu, to w diecie ketogenicznej organizm przestawia się na pobieranie energii nie z glukozy, a z tłuszczu. Ciała ketonowe, inaczej ketony to związki chemiczne, które powstają w wątrobie w wyniku obniżenia się poziomu insuliny i rozkładu tłuszczu.

Czas, kiedy organizm uczy się nowego sposobu pozyskiwania energii nazywa się ketodaptacją i zazwyczaj trwa około miesiąca. To najtrudniejszy etap całej diety ketogenicznej. W tym czasie mogą wystąpić takie skutki uboczne, jak biegunka, omdlenia, obniżenie kondycji, spadek energii i problemy ze snem. Chcąc zapobiec negatywnym skutkom pierwszego etapu diety, należy stosować dedykowane i odpowiednio dobrane suplementy, a także zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

dieta keto rozkład marko składników i przykładowe produkty

Co można jeść na diecie ketogennej?

Jedną z najważniejszych zasad w diecie ketogenicznej jest spożywanie zdrowej, nieprzetworzonej żywności, która powinna dostarczać do organizmu niezbędne składniki odżywcze. Do produktów zalecanych podczas diety keto należą wielonasycone i jednonasycone kwasy tłuszczowe, do których zaliczane są między innymi oliwa z oliwek, olej z awokado, orzechy, tłuste mięsa i ryby. Ponadto polecane są kwasy tłuszczowe nasycone, a więc olej kokosowy, olej MCT, tłuste czerwone mięso i jajka.

Do innych dozwolonych produktów należą owoce morza, ser żółty, warzywa i owoce z niską zawartością węglowodanów, takie jak brokuły, sałata, kalafior, papryka, truskawki, maliny, jagody.

Przyjęło się, że dieta to ciągłe restrykcje i nieustanne liczenie kalorii. W przypadku diety wysokotłuszczowej nie musisz odmawiać sobie drobnych przyjemności. W rozsądnych ilościach możesz sięgnąć po zdrowe słodycze, takie jak keto dżemy czy keto czekolada i inne specjalnie skomponowane przekąski. Jeśli szukasz więcej informacji o tym co jeść na keto zapraszamy do wpisu.

Czego nie można jeść na keto?

Na diecie ketonowej ograniczamy przede wszystkim spożycie węglowodanów. W związku z tym zabronione są wszelkie produkty, które je zawierają. Całkowicie zakazane są zboża i produkty pszenne, takie jak chleb, kasze, ryż, płatki owsiane czy mąka. Ponadto dieta ketogeniczna wyklucza soki owocowe, słodkie napoje gazowane czy smoothies. Zabroniona jest również większość owoców i warzyw. Na diecie keto nie należy spożywać przede wszystkim ziemniaków, batatów, roślin strączkowych i warzyw korzeniowych. Unikaj również słodyczy zawierających cukier i alkoholu, zwłaszcza w postaci piwa, wina i słodkich koktajli.

Zalety diety ketogenicznej

Dieta wysokotłuszczowa, jaką jest dieta ketogeniczna, ma szereg pozytywnych właściwości. Oczywiście do najważniejszych należy świetny wpływ na redukcję masy ciała i tkanki tłuszczowej. Jakie są inne zalety stosowania diety ketogenicznej?

  • prowadzi do zmniejszenia apetytu i niweluje uczucie głodu;
  • pomaga wyrównać ciśnienie krwi oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu;
  • zmniejsza poziom cukru, a tym samym ryzyko wystąpienia cukrzycy;
  • zwiększa poziom energii, poprawia samopoczucie i pozytywnie wpływa na ogólną kondycję organizmu;
  • wspiera pracę mózgu i stymuluje układ nerwowy.

Czy dieta ketogeniczna jest droga?

Wysoka cena produktów i ograniczone menu to najczęściej wymieniane wady diety ketogenicznej. Jednak czy faktycznie tak jest? Z jednej strony pojedyncze produkty, takie jak np. awokado, dobrej jakości tłuste sery lub jajka z chowu ekologicznego faktycznie są dość drogie, ale jeśli wziąć pod uwagę całą masę produktów, z których rezygnuje się podczas diety, w ogólnym rozrachunku wychodzimy na plus. Alkohol, słodycze, fast foody czy produkty zbożowe, z których rezygnujemy podczas diety ketogennej, pozwalają przeznaczyć większą część budżetu na jedzenie zdrowsze i bardziej wartościowe. Ponadto kupując dedykowane keto wyroby, takie jak keto dżem, keto pasta czy olej kokosowy wiemy, że będziemy korzystać z nich przy różnych okazjach, a nie zjemy ich od razu, w związku z tym ich koszt rozkładać się będzie na wiele tygodni.

Niezależnie od tego, czy jesteś na diecie ketogenicznej, innej diecie redukcyjnej, czy po prostu chcesz zmienić swoje nawyki i zaczynasz kupować lepsze jakościowo produkty, zawsze wydasz nieco więcej niż gdybyś żywił się „śmieciowym jedzeniem”. Jajka z chowu klatkowego są znacznie tańsze niż z ekologicznego. Wybierając świeże ryby czy mięso także zapłacisz więcej niż w przypadku mrożonych produktów. Podobna sytuacja dotyczy warzyw i owoców. Popularne supermarkety z jednej strony kuszą niższymi cenami niż lokalny sprzedawca, ale produkty z sieciówek często uprawiane są z użyciem dużej ilości sztucznych nawozów i środków ochrony roślin, więc ich jakość oraz ilość dostarczanych przez nie wartości odżywczych znacząco spada.

Co jeść na keto, żeby schudnąć?

Redukcja masy i zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej to główny cel diety ketogenicznej. Jakie produkty jeść, by efekty były jak najlepsze? Przede wszystkim chodzi o to, by wprowadzić się w stan ketozy. Przestawienie organizmu na pozyskiwanie energii z tłuszczy zamiast glukozy zwiększa stężenie ciał ketonowych w wątrobie, a to w konsekwencji pozytywnie wpływa na przemianę materii i redukcję masy ciała.

Jednak odpowiednie odżywianie to nie wszystko! Warto włączyć do swojego życia aktywność fizyczną. Szczególnie polecane są ćwiczenia wytrzymałościowe i hipertroficzne, natomiast lepiej unikać siłowych, ponieważ organizm ma obniżone zapasy glikogenu mięśniowego. Właściwie dobrane treningi, dopasowane do Twojej kondycji, możliwości i rodzaju przestrzeganej diety nie tylko zwiększą Twoją wytrzymałość, ale także pomogą spalać tłuszcz i pozytywnie wpłyną na utratę wagi. Pozwoli to także pozostać w pełni energii i pozytywnie wpłynie na podejście do samej diety.

Po co powstała dieta ketogeniczna?

Czy dieta ketogenna działa jedynie na tkankę tłuszczową? Zdecydowanie nie! Warto podkreślić, że początkowo, głównym celem diety ketogenicznej miało być wsparcie w leczeniu zaburzeń pochodzenia neurologicznego, między innymi padaczki. Podczas stosowania tego rodzaju diety organizm zaczyna pozyskiwać energię z tłuszczy zamiast glukozy, a to w efekcie sprawia, że neurony są dużo mniej pobudzone. Dzięki temu napady padaczkowe występują rzadziej. Podobne korzyści zdrowotne diety ketogennej zaobserwowano w przypadku leczenia choroby Parkinsona oraz Alzheimera.

Dieta ketogeniczna prowadzi do stanu ketozy

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta keto, jest specyficznym sposobem odżywiania, który skupia się na znacznym ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu spożycia tłuszczów. Głównym celem tej diety jest doprowadzenie organizmu do stanu ketozy. Ketoza to metaboliczny stan, w którym organizm zaczyna korzystać z tłuszczu jako głównego źródła energii zamiast węglowodanów. W normalnych warunkach nasze ciało korzysta głównie z glukozy jako źródła energii, która pochodzi z węglowodanów. Jednak w stanie ketozy, z powodu braku dostatecznej ilości glukozy, organizm zaczyna produkować ciała ketonowe w wątrobie. Te ciała ketonowe stają się alternatywnym źródłem energii, zwłaszcza dla mózgu. Proces ten nie tylko przyspiesza spalanie tłuszczu, ale także przynosi wiele innych korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa koncentracji, stabilizacja poziomu cukru we krwi i zwiększenie poziomu energii. Wprowadzenie organizmu w stan ketozy i utrzymanie go w tym stanie wymaga jednak ścisłego przestrzegania zasad diety ketogenicznej i regularnego monitorowania.

Czy dieta ketogenna jest dla wszystkich?

Przed rozpoczęciem każdej diety redukcyjnej należy skorzystać z porady lekarza i doświadczonego dietetyka. Nie inaczej jest na keto diecie. Jeśli masz poważne schorzenia, cierpisz na zaburzenia pracy nerek, wątroby czy trzustki, restrykcyjna dieta może być dla Ciebie nieodpowiednia. Dieta keto nie jest także zalecana dla kobiet będących w ciąży i karmiących piersią. Osoby zmagające się z cukrzycą lub chorobami metabolicznymi podczas stosowania diety ketogenicznej powinny znajdować się przez cały czas pod kontrolą lekarza.

Nieodpowiednio prowadzona dieta ketogeniczna może prowadzić do kwasicy ketonowej –przeciwieństwa stanu ketozy. W tym przypadku ciała ketonowe zaczynają negatywnie oddziaływać na mózg, czego konsekwencją może być śpiączka cukrzycowa lub nawet śmierć. Do najważniejszych przyczyn wystąpienia takiej sytuacji należy brak odpowiedniej ilości insuliny w organizmie. W związku z tym podczas diety ketonowej bardzo ważna jest właściwa suplementacja i nawodnienie.

Dieta keto – dla kogo odpowiednia?

Jeśli masz problemy z insulinoopornością lub nietolerancją glutenu inaczej zwaną celiaklią, dieta ketogeniczna będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Przygotowujesz się do zawodów sportowych i chcesz połączyć ze sobą odpowiednie odżywianie i treningi? Wybierz ukierunkowaną dietę ketogeniczną i jedz tłuszcz pochodzący z dobrej jakości produktów. Będzie to dla Ciebie główne źródło energii i szybko zauważysz pozytywne efekty dotyczące zarówno zmiany wyglądu swojego ciała, jak i poprawy samopoczucia. Zagadnienie dla kogo jest dieta ketogeniczna opisaliśmy pod postem.

Dieta ketogeniczna dla początkujących – jak zacząć?

Rozpoczynając dietę ketogeniczną, warto pamiętać, że jest to spora zmiana w codziennym sposobie odżywiania. Dla początkujących kluczem jest przygotowanie i zrozumienie podstawowych zasad tej diety. Przede wszystkim, zacznij od zrozumienia makroskładników: węglowodanów, białek i tłuszczów oraz ich odpowiednich proporcji w diecie keto. Zaleca się, aby węglowodany stanowiły tylko 5-10% całkowitej kaloryczności diety, białko 20-25%, a tłuszcze aż 70-80%. Następnie, zaplanuj swoje posiłki w oparciu o produkty bogate w zdrowe tłuszcze, takie jak awokado, orzechy, oliwa z oliwek, tłuste ryby czy mięsa. Ogranicz spożycie węglowodanów, eliminując z diety produkty takie jak chleb, ryż, makarony, a także większość owoców. Wprowadzając się w stan ketozy, możesz poczuć tzw. „keto grypę„, objawiającą się zmęczeniem, bólami głowy czy nudnościami. Jest to naturalna reakcja organizmu na zmianę źródła energii. Aby złagodzić te objawy, dbaj o odpowiednie nawodnienie i suplementację elektrolitów. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny, więc warto obserwować swoje samopoczucie i ewentualnie dostosowywać dietę do własnych potrzeb. Jeśli jesteś początkującym diety keto i masz wątpliwości, warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który pomoże Ci dostosować dietę ketogeniczną do Twojego stylu życia i celów zdrowotnych.

Dieta ketogeniczna – jadłospis

Czas na krótkie podsumowanie. Dieta ketogeniczna polegająca na spożywaniu przede wszystkim zdrowych tłuszczów prowadzi do wytworzenia się ciał ketonowych. To generuje zjawisko ketozy, która bezpośrednio przekłada się na spadek masy ciała i redukcję tkanki tłuszczowej.

Jakie posiłki jeść na diecie ketogenicznej? Przedstawiamy przykładowy jadłospis na cały dzień:

  • Śniadanie – jajecznica na boczku lub owsianka z kalafiora, filiżanka kawy kuloodpornej;
  • Lunch – roladki wołowe ze szpinakiem;
  • Obiad – stek keto z brokułami;
  • Podwieczorek – keto tarta z malinami;
  • Kolacja – keto zupa z cukinii i awokado;

Chcesz poznać więcej propozycji? Koniecznie sprawdź przepisy na stronie BeKeto. Znajdziesz tam łatwe do przygotowania posiłki, które bez problemu zrobisz w domu, również wtedy, gdy nie masz wybitnych zdolności kulinarnych.

Inną opcją jest skorzystanie z keto cateringu, który niewątpliwie rozwiąże wszystkie Twoje problemy z planowaniem diety, realizacją planu żywienia i trudnościami, jakie czasem wiążą się z ketoadaptacją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMUJ INFORMACJE O SUPER PROMOCJACH!

Be KETO Catering - 4 Kroki do Zdrowia

W BeKeto zawsze kontrolujemy cały proces i łańcuch dostaw. Proces zakupów i quality control jest dla nas bardzo istotnym elementem układanki. Zawsze dążymy do maksymalnego skrócenia drogi, tak aby produkty BeKeto trafiały do BeKetończyków zawsze najświeższe i w jak najkrótszym czasie.

Poznaj proces BeKeto Catering „od kuchni”. Właśnie tak nasze posiłki trafiają na Twój stół.