Jakie owoce na keto?

Spis treści:

Czy na diecie keto można jeść owoce?

W kontekście diety ketogenicznej, charakteryzującej się niskim spożyciem węglowodanów, kwestia spożywania owoców wymaga szczególnej uwagi. Choć wiele z nich jest naturalnie bogatych w węglowodany, nie oznacza to, że owoce są całkowicie wykluczone z diety keto. Warto jednak zachować umiar i świadomie wybierać owoce, biorąc pod uwagę ich zawartość węglowodanów. Chociaż spożywanie całego banana może dostarczyć znaczną ilość węglowodanów, istnieją owoce o niższej zawartości węglowodanów, które sprzyjają utrzymaniu stanu ketozy. Wybierając owoce na diecie ketogenicznej, warto kierować się zasadą umiarkowania, unikać tych o wysokiej zawartości węglowodanów i dostosować spożycie do indywidualnych potrzeb oraz celów dietetycznych. Stosując te zasady, wykluczenie owoców z diety ketogenicznej nie jest konieczne

Jakie owoce można jeść na diecie keto?

Wybór owoców na diecie keto wymaga świadomej decyzji oraz kontrolowania ilości spożycia, mając na uwadze ich różnice w zawartości węglowodanów netto. Warto również regularnie weryfikować informacje żywieniowe, ponieważ zawartość węglowodanów w owocach może różnić się w zależności od odmiany, dojrzałości i sposobu przygotowania. 

Do owoców, które można spożywać na diecie ketogenicznej zaliczamy:

  • Maliny

Maliny wyróżniają się wysoką zawartością błonnika pokarmowego, wynosząc aż 6,7 g w 100 g owocu. Błonnik, choć nie jest trawiony przez organizm, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie jelit i stanowi pożywienie dla korzystnych bakterii jelitowych. W 100 g produktu, zawierają zaledwie 5.5 g węglowodanów netto.

  • Truskawki:

Truskawki, choć w przeciwieństwie do malin zawierają mało błonnika, zawierają jedynie 5.7 g węglowodanów netto w 100 g produktu. Dodatkowo, truskawki są źródłem witaminy C, niezbędnej do syntezy kolagenu i procesu krzepnięcia krwi.

  • Jeżyny:

Jeżyny, oprócz niskiej zawartości węglowodanów netto, wynoszącej 4.3 g w 100g owoców, wyróżniają się dużą ilością witaminy E, będąc świetnym źródłem antyoksydantów o potencjale przeciwnowotworowym.

  • Poziomki:

Poziomki charakteryzują się niską zawartością węglowodanów, dostarczając zaledwie 6.3 g węglowodanów netto w 100 g produktu. Są także doskonałym źródłem witaminy C, dostarczając jej więcej, niż chociażby cytryny. 

  • Czarna porzeczka:

Czarna porzeczka wyróżnia się pod względem różnorodności składników odżywczych. Zawiera aż 182 mg witaminy C w 100 g owocu, czyli prawie trzy razy więcej niż truskawki oraz aż 7.8 g błonnika – więcej niż maliny. Dodatkowo, bogata jest w żelazo i witaminę E.

  • Awokado:

Awokado, zawierające 4.1 g węglowodanów netto w 100 gramach, jest jednym z najbardziej polecanych owoców na diecie keto. Jest bogate w zdrowe tłuszcze jednonienasycone, wspierając zdrowie serca i utrzymanie stanu ketozy.

Powyższe owoce są bogate w błonnik, który wspiera uczucie sytości, a także dostarczają cennych składników odżywczych, takich jak witamina C, witamina K i potas. Owoce jagodowe są jednocześnie niskokaloryczne, co oznacza, że można je spożywać w większych ilościach bez obawy o przekroczenie zapotrzebowania kalorycznego. W diecie ketogenicznej, szczególnie polecane jest uwzględnienie awokado – doskonałego źródła zdrowych tłuszczy jednonienasyconych, które stanowią główne źródło energii na diecie keto.

Jakie owoce nie są dozwolone na diecie keto?

W diecie ketogenicznej istnieją owoce, których warto unikać. Należą do nich te z wysoką zawartością węglowodanów oraz niską zawartością błonnika, która przekłada się na ilość węglowodanów netto. 

Kilka przykładów owoców, które nie są dozwolone na diecie keto, to:

  1. Banany
    • zawartość węglowodanów: 23.6 g/100 g
    • zawartość błonnika: 3.0 g/100 g
  2. Winogrono
    • zawartość węglowodanów: 17.6 g/100 g
    • zawartość błonnika: 1.5 g/100 g
  3. Czereśnie
    • zawartość węglowodanów: 14.6 g/100 g
    • zawartość błonnika: 1.3 g/100 g
  4. Gruszka
    • zawartość węglowodanów: 14.4 g/100 g
    • zawartość błonnika: 2.7 g/100 g
  5. Kiwi
    • zawartość węglowodanów: 13.9 g/100 g
    • zawartość błonnika: 2.1 g/100 g
  6. Ananas
    • zawartość węglowodanów: 13.6 g/100 g
    • zawartość błonnika: 1.2 g/100 g

Warto również zwrócić uwagę na indeks glikemiczny (IG) owoców, ponieważ nawet te o niższej zawartości węglowodanów mogą mieć wysoki IG, co wpływa na poziom glukozy we krwi.

Ile owoców dziennie można jeść na diecie keto?

Będąc na diecie ketogenicznej, nie musimy rezygnować z owoców, jednak kluczowym elementem jest kontrola ich ilości. Ograniczenie węglowodanów jest konieczne, aby utrzymać organizm w stanie ketozy, przyczyniając się do skutecznego procesu redukcji wagi, utrzymania prawidłowej masy ciała oraz kontroli poziomu cukru we krwi. 

Przyjęte założenia diety keto, zazwyczaj zakładają spożycie mniej niż 50 gramów, a podczas adaptacji nawet poniżej 20 gramów węglowodanów dziennie. Chociaż spożywanie owoców codziennie jest możliwe, konieczne jest świadome monitorowanie ilości dostarczanych makroskładników. W praktyce, około 50-100 gramów(garść) owoców niskowęglowodanowych dziennie stanowi odpowiednią ilość dla osób przestrzegających diety ketogenicznej. Warto jednak pamiętać, że dostosowanie ilości spożywanych owoców powinno być uzależnione od indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. 

Czy będąc na diecie ketogenicznej, można jeść suszone owoce?

Przechodząc na dietę ketogeniczną, zaleca się wykluczenie owoców suszonych ze swojego jadłospisu. Wynika to z faktu, że suszone owoce nie tylko zawierają więcej węglowodanów, dostarczając nawet 70 g w 100 g produktu, ale często posiadają również wyższy indeks glikemiczny niż ich surowe odpowiedniki. Na przykład, porównując wartości odżywcze surowej, świeżej brzoskwini do brzoskwini suszonej, można wywnioskować, że surowa brzoskwinia ma niższy IG (ok. 28) i zawiera 11,9 g węglowodanów, podczas gdy brzoskwinia suszona ma wyższy IG (ok. 35) i aż 63,3 g węglowodanów. Różnica jest zatem ogromna!

Na indeks glikemiczny owoców może mieć wpływ nie tylko gatunek, lecz również stopień dojrzałości, obróbka termiczna czy rozdrobnienie. W związku z tym, w diecie ketogenicznej zaleca się uwzględnianie surowych owoców, a jednocześnie eliminację owoców przetworzonych, w tym suszonych.

Keto przepisy z dodatkiem owoców

Dostosowanie odpowiedniej ilości owoców w diecie keto może być wyzwaniem, budząc jednocześnie obawy, że nieświadomie zjemy ich za dużo. Jeśli zastanawiasz się, jak zbilansować posiłek z dodatkiem owoców, by nie naruszyć zasad diety keto – przychodzimy z pomocą! Istnieje wiele kreatywnych i smacznych opcji, które pozwalają cieszyć się smakiem owoców, nie naruszając przy tym stanu ketozy. Należą do nich m.in.:

  • Keto owsianka z malinami i brzoskwinią
  • Keto pancakes z truskawkami
  • Keto budyń z malinami
  • Awokado z ostrym tuńczykiem
  • Keto smoothie truskawkowe

Jeśli nie masz pomysłu na posiłki z wykorzystaniem niskowęglowodanowych owoców lub nie masz pewności, jaka ilość będzie odpowiednia, zerknij do zakładki “Keto przepisy” by zaczerpnąć inspiracji i cieszyć się smacznymi i jednocześnie pełnowartościowymi posiłkami.

Poznaj transformacje BeKetończyków
Chcesz do nich dołączyć?

Wypróbuj keto catering od BeKeto – schudnij i poczuj się lepiej!

Czy w ofercie keto cateringu znajdują się tylko owoce dostosowane do keto?

W ofercie keto cateringu znajdziesz przepyszne dania, oparte na składnikach i proporcjach dostosowanych do zasad diety ketogenicznej oraz indywidualnej kaloryczności diety. Jadłospis zaplanowany pod tym kątem to również wybór odpowiednich owoców, które pozwolą Ci utrzymać organizm w stanie ketozy. Dzięki temu, możesz cieszyć się świeżością i naturalnym smakiem owoców, takich jak truskawki, maliny czy awokado, bez ryzyka przekroczenia dziennego limitu węglowodanów. Wybierając dietę pudełkową keto, masz pewność, że Twój jadłospis oparty jest nie tylko na smacznych, ale i pełnowartościowych posiłkach. 

Podsumowanie: Jakie owoce na keto?

Podsumowując, spożywanie owoców na diecie keto jest dozwolone, jednak wymaga odpowiedniego podejścia i świadomości wyborów żywieniowych. Na diecie ketogenicznej, zaleca się wybieranie owoców o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak truskawki, maliny czy jagody oraz unikanie owoców bogatych w węglowodany, takich jak banany, winogrona i czereśnie. Dbając o umiar i kontrolując ilość spożywanych węglowodanów, można z powodzeniem włączyć owoce do diety ketogenicznej, czerpiąc korzyści zarówno ze smaku, jak i wartości odżywczych. Pamiętajmy jednak o indywidualnych potrzebach kalorycznych i zaleceniach zdrowotnych, dostosowując ilość spożywanych owoców do własnych celów i wymagań dietetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMUJ INFORMACJE O SUPER PROMOCJACH!

Be KETO Catering - 4 Kroki do Zdrowia

W BeKeto zawsze kontrolujemy cały proces i łańcuch dostaw. Proces zakupów i quality control jest dla nas bardzo istotnym elementem układanki. Zawsze dążymy do maksymalnego skrócenia drogi, tak aby produkty BeKeto trafiały do BeKetończyków zawsze najświeższe i w jak najkrótszym czasie.

Poznaj proces BeKeto Catering „od kuchni”. Właśnie tak nasze posiłki trafiają na Twój stół.