Dieta ketogeniczna – dla kogo będzie odpowiednia?

Szukasz sposobu, żeby pozbyć się zbędnych kilogramów? Stosujesz restrykcyjne diety, ale żadna nie przynosi spodziewanych rezultatów? Masz już dość ciągłego odmawiania sobie różnych posiłków i liczenia kalorii na każdym kroku? Wypróbuj dietę ketogeniczną. To w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych diet, dzięki której w krótkim czasie pozbędziesz się nadmiaru tkanki tłuszczowej. To zaś bezpośrednio przełoży się na redukcję masy ciała, a w konsekwencji – na poprawę Twojego samopoczucia. Na czym polega dieta ketogeniczna i kto może ją stosować? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Czy dieta ketogeniczna jest dla wszystkich?

Najważniejsze zasady diety ketogenicznej to prawie całkowite wyeliminowanie węglowodanów i zmniejszenie ilości białka w jadłospisie, a tym samym zwiększenie spożycia tłuszczów. Prowadzi to do wejścia organizmu w stan ketozy. Dochodzi wtedy do produkcji ciał ketonowych, które przekształcane są na energię. Jednym słowem organizm zaczyna pozyskiwać energię z tłuszczu zamiast z glukozy. Czy taki sposób żywienia jest bezpieczny dla każdego? Generalnie tak, jednakże istnieje kilka sytuacji, kiedy decyzja o rozpoczęciu diety ketogenicznej powinna być skonsultowana z lekarzem:

  • schorzenia wątroby i nerek;
  • zaburzenia pracy trzustki – hiperinsulizm;
  • wrodzone zaburzenia metaboliczne;
  • kamica dróg żółciowych;
  • genetycznie uwarunkowany wysoki poziom cholesterolu;
  • zaburzenia odżywiania;
  • choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • refluks żołądkowo-pokarmowy.

Jeśli nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań do stosowania diety ketogenicznej, można ją rozpocząć, stosując się do wytycznych. Przestrzeganie zasad jest bardzo ważne, gdyż nieumiejętne stosowanie diety keto może doprowadzić do wytrącenia ze stanu ketozy i zniweczyć ostateczne efekty. Zacznij od wykonania podstawowych badań, by mieć pewność, że wszystkie wyniki są prawidłowe i organizm jest w dobrej kondycji. Jeśli wszystko jest w porządku, można przystąpić do działania!

Ogólne zasady diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna, by przyniosła jak najlepsze efekty, powinna składać się z trzech posiłków o niskiej zawartości węglowodanów. Należy zrezygnować lub unikać między innymi takich produktów, jak:

  • produkty pszenne, płatki owsiane;
  • warzywa skrobiowe – ziemniaki, bataty, buraki, dynia czy marchew, rośliny strączkowe;
  • alkohol (zwłaszcza słodki), napoje gazowane, soki owocowe;
  • przetworzone produkty spożywcze – frytki, ciastka, krakersy, żywność paczkowana.

Podczas najpopularniejszej, Standardowej Diety Ketogenicznej tłuszcze stanowią około 70-80% dziennej dawki kalorii. Jeśli chodzi o białka, jest to 15-20%, a węglowodany max. 5-10%.

Dieta ketogeniczna dla kobiet

Chociaż dieta ketonowa może być z powodzeniem stosowana zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, to jej efekty mogą się różnić w zależności od płci. Wynika to z biologii, a konkretnie chodzi o gospodarkę hormonalną. Kobiecy układ endokrynny jest o wiele bardziej czuły i łatwo zakłócić jego funkcjonowanie drastyczną dietą eliminacyjną. W związku z tym lepiej przechodzić na dietę stopniowo i powoli zmniejszać ilość węglowodanów w daniach. Drastyczne działania mogą prowadzić do rozregulowania układu hormonalnego, a to w konsekwencji może mieć niekorzystny wpływ na ewentualne zajście w ciążę.

Różnice w żywieniu dotyczą także witamin i minerałów. Kobiety zdecydowanie częściej będą potrzebować suplementacji żelaza i kwasu foliowego. Można go znaleźć głównie w zielonych warzywach, takich jak brokuły, sałata czy natka pietruszki oraz w wątróbce, jajach i serach.

Poznaj transformacje BeKetończyków
Chcesz do nich dołączyć?

Wypróbuj keto catering od BeKeto – schudnij i poczuj się lepiej!

Dieta keto w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, także pod względem zdrowotnym. Znacząco wzrasta zapotrzebowanie na wiele składników, najczęściej potrzebna jest dodatkowa suplementacja. Stosowanie diety ketogenicznej wiąże się z różnymi wyrzeczeniami. Podczas ciąży o około 1/3 wzrasta zapotrzebowanie na węglowodany. Ich eliminacja wynikająca z zasad diety keto pośrednio prowadzi do wykluczenia witamin z grupy B i magnezu. Bardzo często dieta ketogeniczna nie dostarcza również odpowiedniej ilości witaminy D i wapnia. Deficyt tych składników może stać się dodatkowym obciążeniem dla organizmu kobiety. Jednocześnie dieta ketogeniczna to dieta wysokotłuszczowa, bogata w wielonasycone kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3 niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i narządu wzroku u dziecka, a więc mogłaby przynosić spore korzyści. Dieta ketogeniczna jest w fazie ciągłych badań w tym temacie. Obecnie nie ma jednoznacznych wyników, które wskazywałyby na zalety i skutki uboczne stosowania diety ketogenicznej u kobiet w ciąży.

Dieta ketogeniczna na masę

Jednym z powszechnie panujących mitów jest przekonanie, że do budowy masy mięśniowej potrzebne są węglowodany. Prawda jest taka, że potrzebujesz wystarczającej ilości białka, utrzymywania nadwyżki kalorii i odpowiednich treningów. Jaka w takim razie jest rola węglowodanów? Sprzyjają uwalnianiu insuliny i odbudowywaniu glikogenu mięśniowego, który wykorzystywany jest przez mięśnie jako źródło energii. Kluczem jest tu glukogeneza –proces, w którym organizm przekształca białko w glikogen. W związku z tym, węglowodany nie są niezbędne do budowy mięśni, choć oczywiście ten proces ułatwiają.

Planujesz wziąć udział w zawodach i czeka Cię intensywny trening? W takim wypadku warto wybrać Ukierunkowaną Dietę Ketogeniczną. Jest idealna dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ pomaga w budowaniu masy mięśniowej. Polega na zwiększeniu spożycia węglowodanów podczas treningu, co umożliwia realizację intensywnych ćwiczeń fizycznych przez dłuższy okres czasu. Ten sposób żywienia sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy Twoim celem jest trening interwałowy, maraton lub podnoszenie ciężarów.

Dieta keto dla zabieganych

Prowadzisz aktywny tryb życia i nie masz czasu liczyć kalorii i skrupulatnie planować każdego posiłku? Dieta ketogeniczna będzie dla Ciebie idealna. Zarówno śniadanie, obiad jak i kolację przygotujesz, używając prostych składników, które znajdziesz w każdym sklepie. Na przyrządzenie niektórych potraw na diecie keto potrzebujesz jedynie 15 minut, a inne, choć trochę bardziej pracochłonne, nie wymagają żadnych specjalnych umiejętności kulinarnych. Jeśli mimo wszystko brakuje Ci czasu, warto wypróbować catering dietetyczny od BeKeto. Posiadamy bogate doświadczenie w temacie diety ketogenicznej i diety low carb. Specjalizujemy się w tworzeniu wysokiej jakości produktów wspierających proces rozpadu tłuszczów. W naszej ofercie znajdują się odpowiednio skomponowane produkty, które będą idealne zarówno dla osób rozpoczynających swoją przygodę z dietą ketogeniczną, jak i dla bardziej zaawansowanych w tym temacie. Przygotowany przez BeKeto catering został podzielony na trzy warianty w zależności od potrzeb i zaawansowania diety: 1250 kcal, 1500 kcal i 1750 kcal. W codziennym jadłospisie znajdziesz między innymi takie potrawy, jak aromatyczna szakszuka, stek z brokułami czy keto deser z mascarpone.

Dieta ketogenna dla dzieci

Dieta niskowęglowodanowa jest bardzo trudna do wprowadzenia u dzieci. Wiąże się to z przyzwyczajeniami i preferencjami żywieniowymi, a także z koniecznością dostarczenia składników odżywczych niezbędnych dla rozwoju dziecka. Dietę keto można jednak wprowadzić stopniowo, zaczynając od powolnego zwiększania spożycia tłuszczu i ograniczania węglowodanów, zwłaszcza cukrów prostych. W późniejszym etapie można powoli zmieniać proporcje. Określone zasady diety ketogenicznej u dzieci i przykładowy jadłospis koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Na jakie choroby pomaga dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna, jeśli jest odpowiednio zbilansowana, może przynieść wiele korzyści. Najważniejsze to oczywiście spadek masy ciała i poprawa samopoczucia, ale to nie jedyne zalety diety ketogenicznej. Utrata kilogramów bardzo często przyczynia się do poprawy pracy serca oraz wielu innych narządów. Dodatkowo dieta keto powoduje obniżenie się poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Pozwala to zapobiec rozmaitym schorzeniom układu krążenia i cukrzycy typu II. Stosowany w diecie keto olej kokosowy i kwasy tłuszczowe w tłustych rybach pozytywnie oddziałują na mózg i układ nerwowy.

Warto wiedzieć, że dieta ketogeniczna powstała w celu leczenia zaburzeń pochodzenia neurologicznego, między innymi padaczki lekoopornej u dzieci. Założenia diety ketogenicznej są takie, że organizm skupia się na pozyskiwaniu energii z tłuszczy zamiast glukozy, a to sprawia, że neurony są dużo mniej pobudzone i napady padaczkowe występują rzadziej. Podobne skutki zaobserwowano w przypadku leczenia choroby Alzheimera i Parkinsona.

Czemu sprzyja dieta ketogeniczna – zalety tego sposobu żywienia

Utrata wagi to główny powód i skutek stosowania diety ketogenicznej. Dzięki dużej zawartości tłuszczu w posiłkach powstają ciała ketonowe, które bezpośrednio przyczyniają się do przejścia organizmu na pozyskiwanie energii z tłuszczu zamiast glukozy, a to z kolei sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Jakie są inne zalety tej diety?

  • poprawa czynności nerek i wątroby;
  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi;
  • zmniejszenie poziomu cholesterolu;
  • zmniejszenie uczucia głodu i chęci podjadania;
  • łagodzenie takich schorzeń jak stwardnienie guzowate, zespół Retta czy zespół Doose.
Poznaj transformacje BeKetończyków
Chcesz do nich dołączyć?

Wypróbuj keto catering od BeKeto – schudnij i poczuj się lepiej!

Dla kogo dieta keto będzie odpowiednia – podsumowanie

Choć jako najczęstszy skutek stosowania diety ketogenicznej podaje się utratę wagi, niesie ona ze sobą wiele innych pozytywnych skutków zdrowotnych. Warto przy tym mieć świadomość, że początkowy etap diety ketogenicznej – ketoadaptacja jest dość trudny i u każdej osoby mogą wystąpić inne skutki uboczne. Organizm przestawia się na zupełnie inny sposób odżywiania i mogą pojawić się bóle głowy, brak koncentracji, nieprzyjemny zapach ciała, ból dolnej części brzucha. Na szczęście ten etap trwa krótko, później organizm przechodzi w stan ketozy i pojawiają się pozytywne efekty.

Podczas tak radykalnej zmiany w sposobie żywienia należy przez cały czas obserwować swój organizm i jeśli coś nas szczególnie niepokoi – skonsultować problem z lekarzem, ewentualnie wykonać odpowiednie badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMUJ INFORMACJE O SUPER PROMOCJACH!

Be KETO Catering - 4 Kroki do Zdrowia

W BeKeto zawsze kontrolujemy cały proces i łańcuch dostaw. Proces zakupów i quality control jest dla nas bardzo istotnym elementem układanki. Zawsze dążymy do maksymalnego skrócenia drogi, tak aby produkty BeKeto trafiały do BeKetończyków zawsze najświeższe i w jak najkrótszym czasie.

Poznaj proces BeKeto Catering „od kuchni”. Właśnie tak nasze posiłki trafiają na Twój stół.