Jakie warzywa na keto?

Spis treści:

Czy na diecie keto można jeść warzywa?

Mimo że dieta ketogeniczna opiera się na ograniczeniu węglowodanów, ze względu na bogactwo witamin, minerałów i błonnika, warto w niej uwzględnić warzywa. Błonnik odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu wagi, kontroli cukrzycy, zwiększeniu wrażliwości na insulinę i wspomaganiu rozwoju korzystnych bakterii jelitowych. Kluczowa jest świadomość, które z nich należą do warzyw niskowęglowodanowych. W diecie keto zalecane są zwłaszcza liściaste warzywa, które są źródłem witamin z grupy B, witaminy K, żelaza i magnezu. Spożywanie warzyw wpływa korzystnie na zdrowie, wspierając walkę ze stresem oksydacyjnym i utrzymanie zdrowej flory bakteryjnej jelit, co jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dlatego też, pomimo specyfiki diety ketogenicznej, można, a nawet zdecydowanie warto włączyć warzywa o niskiej zawartości węglowodanów do codziennego menu, dbając o pełnowartościowy i zbilansowany styl żywienia.

Jakie warzywa można jeść na keto?

Wiemy już, że mimo specyfiki diety keto, charakteryzującej się eliminacją wielu produktów, warzywa są dozwolone, a nawet wskazane w codziennym jadłospisie. Na diecie ketogenicznej należy wybierać warzywa, które są niskowęglowodanowe, i bogate błonnik, który wpływa na ilość węglowodanów przyswajalnych (netto)

Są nimi m.in.:

 • Warzywa liściaste – są niskokaloryczne i zawierają niewielką ilość węglowodanów. W 100 g produktu, dostarczają od 2.9 g węglowodanów w przypadku sałaty, do 6.1 g w przypadku jarmużu. 
 • Brokuł – dostarcza 5.2 g węglowodanów w 100 gramach, jest bogaty w błonnik, witaminę C i K oraz przeciwutleniacze.
 • Kalafior – jest niskowęglowodanowym warzywem, który można stosować jako zamiennik ziemniaków czy ryżu. W 100g dostarcza 5 g węglowodanów.
 • Kapusta – zarówno biała, jak i czerwona kapusta jest niskokaloryczna i niskowęglowodanowa, zawierając 7.4 g węglowodanów w przypadku białej i 6.7 g w przypadku kapusty czerwonej na 100 g produktu. Dodatkowo, jest bogata w błonnik i witaminę C.
 • Cukinia – jest powszechnym warzywem stosowanym w daniach keto. 100 g cukinii dostarcza 3.2 g węglowodanów.
 • Ogórki – doskonale odnajdują się w sałatkach, na kanapkach z keto pieczywem lub jako zdrowa przekąska między posiłkami. W 100g dostarczają 2.9 g węglowodanów.
 • Pomidory – są cennym źródłem antyoksydantów, wzmacniają odporność i przyspieszają gojenie się ran. Zawartość węglowodanów w 100 g pomidorów to jedynie 3.6 g.
 • Fasolka szparagowa – dostarcza błonnika, witaminy C i kwasu foliowego oraz zaledwie 5.3 g węglowodanów.
 • Brukselka – zawiera 8.9 g węglowodanów w 100 g i aż 3.8 g błonnika. Jest bogata witaminy C, K, kwas foliowy i inne składniki odżywcze.
 • Szparagi – są doskonałym źródłem błonnika, witamin i minerałów. W 100 g produktu dostarczają 3.9 g węglowodanów.
 • Seler naciowy – może być używany do zup lub sałatek. Jest bogaty w błonnik i jednocześnie niskowęglowodanowy, zawierając 3 g węglowodanów w 100 g. 

W diecie ketogenicznej, warto również uwzględnić również kiszonki, takie jak kapusta kiszona, ogórki kiszone czy kapary, biorąc jednak pod uwagę zawartość dodanych składników, które mogą wpływać na ilość węglowodanów i różnić się od siebie w przypadku produktów gotowych. 

Jakie warzywa nie są dozwolone na diecie keto?

Na diecie ketogenicznej istnieje lista warzyw, które należy zdecydowanie ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze względu na ich wysoką zawartość węglowodanów, szczególnie skrobi. Poniższe warzywa są potencjalnym zagrożeniem dla utrzymania tego stanu, dlatego zaleca się rezygnację z ich dodatku do posiłków. 

 • Ziemniaki – zarówno zwykłe, jak i słodkie odmiany, w tym bataty, zawierają znaczną ilość węglowodanów, przyjmując wartość od 16 g do 20 g w 100g produktu.
 • Rośliny strączkowe – ze względu na wysoką zawartość węglowodanów, należy unikać produktów takich jak bób, groszek, kukurydza czy soja.
 • Buraki – są bogate w skrobię, zatem powinne być ograniczone lub całkowicie wyelminowane na diecie keto.
 • Pasternak – warzywo korzeniowe, zawierające duże ilości cukru.
 • Rzepa – podobnie jak pasternak, rzepa ma wysoką zawartość węglowodanów i cukru, zakłócając osiągnięcie i utrzymanie stanu ketozy.

Ile warzyw dziennie można jeść na keto?

Na diecie ketogenicznej ilość warzyw, podobnie jak innych składników, zależy od indywidualnych potrzeb kalorycznych, celów żywieniowych i tolerancji organizmu. Nie ma ogólnie przyjętej ilości warzyw, którą należy lub można jeść w ramach diety keto. Odpowiednia porcja może różnić się w zależności od indywidualnego zapotrzebowania oraz reakcji organizmu na poziom węglowodanów. Część osób może tolerować większą ilość węglowodanów, podczas gdy inna grupa osób będzie musiała ograniczyć warzywa w diecie do mniejszej ilości.

Warzywa są ważnym składnikiem diety keto, dostarczając niezbędnych składników odżywczych. Jednak ich spożycie powinno być dostosowane do własnych potrzeb i celów żywieniowych, zachowując równowagę makroskładników.

Keto przepisy z warzywami

Keto przepisy z warzywami stanowią smaczny sposób na urozmaicenie diety, dostarczając organizmowi potrzebnych składników odżywczych przy minimalnej ilości węglowodanów. Dzięki wykorzystaniu niskowęglowodanowych warzyw w kuchni keto, można cieszyć się różnorodnością smaków, a jednocześnie utrzymywać poziom węglowodanów na niskim poziomie. Wiesz już, które z nich warto włączyć do swojego jadłospisu, ale nie masz pomysłu na dania z ich wykorzystaniem? Przychodzimy z pomocą! Wykorzystując niskowęglowodanowe warzywa, możesz przygotować pyszne i pełnowartościowe posiłki, takie jak:

 • Keto cukinia zapiekana z parmezanem
 • Keto placki kalafiorowe z pstrągiem
 • Owsianka z kalafiora
 • Keto zapiekanka z brokułem i jarmużem
 • Keto placki z cukinii

Jeśli masz wątpliwości jaka ilość warzyw będzie bezpieczna na diecie keto lub potrzebujesz inspiracji na smaczne dania, zerknij do Keto przepisów, w których znajdziesz mnóstwo posiłków, dzięki którym Twoja dieta będzie różnorodna, satysfakcjonująca w smaku i pełnowartościowa! Przepisy znajdziesz pod linkiem: https://beketo.pl/keto-przepisy/

Czy w ofercie keto cateringu znajdują się tylko warzywa dostosowane do keto?

W ofercie keto cateringu znajdziesz pełnowartościowe posiłki, precyzyjnie dostosowane do zasad diety ketogenicznej, uwzględniając w nich warzywa, takie jak brokuły, szpinak, cukinia czy sałata. Wszystkie z nich są skomponowane tak, by dostarczyły niezbędnych składników odżywczych, jednocześnie nie zakłócając, a wręcz wspierając stan ketozy. W posiłkach znajdziesz także różnorodne źródła białka, zdrowe tłuszcze oraz odpowiednio dobrane ilości węglowodanów. Dzięki temu, dieta pudełkowa stanowi wygodne rozwiązanie dla osób pragnących pozostać na diecie ketogenicznej, jednocześnie nie martwiąc się o przygotowywanie posiłków zgodnych ze specyficznym stylem żywienia. Dzięki temu, wybierając dietę pudełkową keto, możesz cieszyć się smacznymi i zbilansowanymi posiłkami, skutecznie utrzymując organizm w stanie ketozy.

Poznaj transformacje BeKetończyków
Chcesz do nich dołączyć?

Wypróbuj keto catering od BeKeto – schudnij i poczuj się lepiej!

Podsumowanie: Jakie warzywa na keto?

Dieta ketogeniczna, oparta na niskim spożyciu węglowodanów, umożliwia włączenie do codziennego jadłospisu wielu warzyw o niskiej zawartości węglowodanów. Stanowią one cenne źródło niezbędnych składników odżywczych i błonnika, który wspomaga trawienie i wpływa korzystnie na zdrowie jelit. Z artykułu wiesz już, że wybierając warzywa na diecie ketogenicznej, powinno się unikać tych, które są bogate w skrobię i cukry, natomiast korzystać z warzyw niskowęglowodanowych, które sprawiają, że dieta keto może być nie tylko zdrowa, ale również smaczna! Warzywa na keto są jak najbardziej dozwolone, a wręcz wskazane. Świadomość na temat warzyw niskowęglowodanowych pozwala osiągnąć zamierzone cele, jednocześnie ciesząc się smakiem i różnorodnością posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMUJ INFORMACJE O SUPER PROMOCJACH!

Be KETO Catering - 4 Kroki do Zdrowia

W BeKeto zawsze kontrolujemy cały proces i łańcuch dostaw. Proces zakupów i quality control jest dla nas bardzo istotnym elementem układanki. Zawsze dążymy do maksymalnego skrócenia drogi, tak aby produkty BeKeto trafiały do BeKetończyków zawsze najświeższe i w jak najkrótszym czasie.

Poznaj proces BeKeto Catering „od kuchni”. Właśnie tak nasze posiłki trafiają na Twój stół.