Keto adaptacja – jak przekroczyć granice własnego ciała?

Decyzja o pójściu w nieznane zawsze wiąże się z obawami. Przykład? Frodo z Władcy Pierścieni, który musiał przekroczyć granice strachu i wyruszyć w niebezpieczną podróż, by uratować Śródziemie przed zagładą. Albo himalaiści w drodze na K2. Podobnie jak oni, BeKetończycy również muszą stanąć przed wyzwaniem i przekroczyć własne ograniczenia w czasie keto adaptacji. Wymaga to sporego wysiłku i wytrwałości, dlatego zanim wyruszysz w podróż, mamy dla ciebie kilka porad. Gotowy?

Czym jest keto adaptacja i jak przez nią przejść?

Decydując się na przejście na dietę ketogeniczną, możesz spodziewać się poprawy zdrowia, lepszego samopoczucia i świetnego wyglądu. Po drodze będziesz musiał jednak zmierzyć się z trudnościami, z których najbardziej ambitną wydaje się być keto adaptacja. Jest to proces, w którym organizm przystosowuje się do spalania tłuszczów jako głównego źródła energii. W tym czasie twoje ciało może nie wiedzieć, dlaczego nagle tak drastycznie odcinasz je od węglowodanów, których prawdopodobnie miało pod dostatkiem przez całe dotychczasowe życie. Będą momenty słabości, ale to normalne – uwierz. Z czasem twój organizm zacznie się dostosowywać i będzie w świetnej formie, jednak zanim tak się stanie, możesz borykać się z takimi dolegliwościami, jak:

  • Ból głowy – jeden z najczęstszych objawów towarzyszących keto adaptacji. Wynika z niskiego poziomu cukru we krwi oraz – być może – odwodnienia organizmu.
  • Wzmożone pragnienie – niektórzy z doświadczonych BeKetończyków przyznają, że w czasie keto adaptacji czuli ogromną potrzebę spożywania napojów. Dzieje się tak, ponieważ w tym czasie organizm potrzebuje dużej ilości wody, aby pozbyć się nadmiaru ketonów. Ponadto, dieta keto zazwyczaj prowadzi do zwiększonego wypłukiwania elektrolitów, co również może przyczynić się do wzmożonego pragnienia.
  • Nieświeży oddech – niedobór wody > niedobór śliny, która działa bakteriobójczo. Ciała ketonowe charakteryzują się specyficznym zapachem acetonu, z którym borykają się osoby będące w czasie keto adaptacji. Spokojnie, to nie trwa wiecznie.
  • Senność – może wynikać z niskiego poziomu cukru we krwi, dlatego warto być czujnym w tej kwestii, by nie doprowadzić do hipoglikemii.
  • Problemy żołądkowe – w czasie keto adaptacji organizm przechodzi przez proces zmiany w sposobie metabolizmu, co może wpłynąć na działanie jelit. Spożywane pokarmy zawierają niewielką ilość błonnika i węglowodanów, co może spowodować zwiększenie czasu trawienia. Z drugiej strony, mogą występować biegunki, ponieważ tak drastyczna zmiana diety może prowadzić do zaburzenia równowagi bakteryjnej w jelitach. W obu przypadkach, ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego nawodnienia i włączenie do diety więcej błonnika, by pomóc w regulacji trawienia.
jak przejść keto adaptację

Keto adaptacja krok po kroku – od czego zacząć?

Powtórzymy raz jeszcze – keto adaptacja to proces, który wymaga cierpliwości i czasu, ale dzięki niemu można osiągnąć wiele korzyści zdrowotnych. Oto kilka kroków, które pomogą ci w tym czasie:

  • Przygotowanie mentalne: przed rozpoczęciem diety keto warto odpowiednio się przygotować i zrozumieć, jakie zmiany czekają organizm podczas keto adaptacji. Ważne jest także zmotywowanie się do zmiany swojego stylu życia. Redukcja masy ciała? Poprawa zdrowia? Lepsze samopoczucie? Znajdź własną motywację i trzymaj się jej, szczególnie w drodze do osiągnięcia ketozy.
  • Wartościowe produkty – pamiętaj o wybieraniu dobrej jakości produktów i spożywaniu ich we właściwych proporcjach.
  • Suplementacja – w czasie keto adaptacji organizm może mieć trudności z magazynowaniem niektórych składników odżywczych, dlatego warto włączyć do diety odpowiednie suplementy, takie jak magnez czy potas.
  • Regularne spożywanie posiłków: w czasie keto adaptacji twój organizm musi mieć stały dostęp do energii. Nie omijaj posiłków, nawet jeśli jesteś bardzo zajęty.
  • Monitorowanie postępów: dieta ketogeniczna to szczególny czas, dlatego warto być czujnym, zwłaszcza na początku diety. Uważnie obserwuj jak twój organizm reaguje na nagłą zmianę nawyków żywieniowych. Pamiętaj, aby dostosować czas keto adaptacji do niego, a nie odwrotnie.

Ile trwa keto adaptacja oraz co na niej jeść?

Czas trwania keto adaptacji może różnić się u każdej osoby i zależy od wielu czynników, w tym:

  • indywidualna wrażliwość na węglowodany,
  • tempo, w jakim organizm przystosowuje się do nowej diety,
  • aktywność fizyczna,
  • styl życia,
  • dotychczasowa dieta,
  • genetyka.

Najczęściej, okres adaptacji trwa od kilku dni do kilku tygodni. Co do składników odżywczych – w diecie ketogennej spożywa się głównie tłuszcze, a ogranicza węglowodany. Ważne jest też białko, jednak spożywanie go w nadmiarze może doprowadzić do wyjścia ze stanu ketozy, dlatego zaleca się, aby jego ilość nie przekraczała 20-25% całkowitego spożycia kalorii. Organizm powinien otrzymywać wystarczającą ilość elektrolitów, jak sód, potas i magnez. Należy spożywać takie produkty, jak: 

  • zielone warzywa, w tym awokado, szpinak, brokuły, kapusta kiszona i ogórki kiszone,
  • pomidory koktajlowe, papryka,
  • orzechy i nasiona – siemię lniane, ziarna słonecznika,
  • tłuste ryby i owoce morza – m.in. łosoś, pstrąg, tuńczyk,
  • tłuszcze – masło klarowane, olej kokosowy.

Istotnym elementem diety podczas keto adaptacji jest również odpowiednie nawodnienie, zwłaszcza, jeśli wykonujesz trening siłowy. Pamiętaj, aby regularnie pić wodę i zwiększyć spożycie soli, aby zapobiec odwodnieniu (sól himalajska będzie dobrym wyborem).

problemy w trakcie keto adaptacji

Najpopularniejsze błędy podczas keto adaptacji

Każdy BeKetończyk uczy się na błędach, ale my chcielibyśmy jednak pomóc ci ich uniknąć. W drodze do ketozy, spróbuj omijać takie przeszkody, jak:

Zbyt duża ilość spożywanego białka

Spożycie białka w nadmiernej ilości może spowodować przemianę aminokwasów w glukozę i zaburzyć proces ketozy. Białka powinny stanowić około 8 – 15% makroskładników.

Zbyt duża ilość węglowodanów

Pamiętaj, że węglowodany znajdują się nie tylko w pieczywie czy makaronie, ale i innych produktach. Należy unikać również alkoholu, gotowych posiłków z supermarketu, produktów typu “light” czy niektórych owoców. Aby nie mieć tego problemu, przed przejściem na keto, poczytaj o tym, które (niepozorne) produkty mogą mieć węglowodany, a także czytaj etykiety produktów, które kupujesz w sklepie.

Nieodpowiednia suplementacja

Nieumiejętnie dostosowana dieta keto może prowadzić do niedoborów takich jak błonnik i witaminy, dlatego warto wybierać jakościowe suplementy, które je uzupełnią. Warto sięgnąć też po olej MCT czy ketony egzogenne, aby szybciej osiągnąć ketozę.

Poznaj transformacje BeKetończyków
Chcesz do nich dołączyć?

Wypróbuj keto catering od BeKeto – schudnij i poczuj się lepiej!

Zbyt szybkie próby osiągnięcia stanu ketozy

Twój organizm potrzebuje czasu na bezpieczne przestawienie się na keto. Wprowadzaj zmiany stopniowo i w zgodzie z własnym ciałem.

Pamiętaj – początki bywają trudne, ale dieta keto to jeden z tych celów, które są warte drogi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMUJ INFORMACJE O SUPER PROMOCJACH!

Be KETO Catering - 4 Kroki do Zdrowia

W BeKeto zawsze kontrolujemy cały proces i łańcuch dostaw. Proces zakupów i quality control jest dla nas bardzo istotnym elementem układanki. Zawsze dążymy do maksymalnego skrócenia drogi, tak aby produkty BeKeto trafiały do BeKetończyków zawsze najświeższe i w jak najkrótszym czasie.

Poznaj proces BeKeto Catering „od kuchni”. Właśnie tak nasze posiłki trafiają na Twój stół.