Dieta ketogeniczna bez mięsa – z czego się składa?

Dieta ketogeniczna cieszy się coraz większą popularnością u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i zredukować masę ciała. Jednakże jej główne założenia opierają się na pozyskiwaniu energii z tłuszczu, a ten w dużej mierze znaleźć można w mięsie i produktach odzwierzęcych. Co w przypadku, kiedy nie je się mięsa, ryb i produktów pochodzenia zwierzęcego? Czy wegańska lub wegetariańska dieta ketogenna ma sens, a jeśli tak – to jak się do niej przygotować? Czym będzie się różnić od standardowej diety ketogenicznej? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Wegetarianizm a dieta ketogeniczna

Klasyczna dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu dużej ilości zdrowych tłuszczów, umiarkowanej ilości białka i niewielkiej ilości węglowodanów. Natomiast wegetarianizm to odmiana diety bezmięsnej, gdzie w zależności od rodzaju eliminujemy mięso, ryby i inne produkty odzwierzęce. Czy te dwa sposoby żywienia da się ze sobą pogodzić? Jak najbardziej. Wprawdzie do głównych źródeł zdrowych tłuszczów należy mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego, ale na szczęście istnieją sposoby, by zastąpić je produktami roślinnymi.

Czy wegetarianie mogą być na diecie keto?

Na wegetariańskiej diecie ketogenicznej można osiągnąć dokładnie takie same efekty, jak w przypadku klasycznej diety keto. Wciąż ma ona takie same założenia i zasady, co standardowa dieta ketogeniczna. Głównym celem każdego rodzaju diety ketogenicznej jest doprowadzenie do ketozy. Ketoza to stan, kiedy organizm zaczyna pozyskiwać energię z tłuszczów zamiast z glukozy. Tym, o czym trzeba pamiętać, jest zachowanie różnorodności i balansu w komponowaniu posiłków. Standardowa dieta ketogeniczna opiera się przede wszystkim na pełnowartościowych posiłkach mięsnych, składających się w dużej mierze ze zdrowych tłuszczów. W przypadku wersji wege keto i niejedzenia mięsa, takiej możliwości oczywiście nie ma. W tej sytuacji należy zadbać o dostarczenie do organizmu substancji zastępczych, które będą zapobiegać niedoborom. Konieczna może się również okazać suplementacja.

Jak zacząć keto dietę wegetariańską?

Do każdej diety, również diety ketogenicznej, należy się odpowiednio się przygotować. W przypadku wege keto należy upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania takiego modelu odżywiania. Warto udać się do dietetyka, wykonać odpowiednie badania kontrolne takie jak morfologia z rozmazem, poziom hormonów tarczycy, poziom witaminy D i B12, a także żelaza. Warto również przeprowadzić pomiar glukozy. Uzyskane wyniki dobrze jest skonsultować z lekarzem i upewnić się, że radykalna zmiana sposobu żywienia nie przyniesie negatywnych skutków dla organizmu. Na późniejszym etapie przechodzenia na dietę wegetariańską ketogeniczną należy obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, by wiedzieć, jak odpowiednio zaplanować poszczególne posiłki.

Dieta ketogeniczna wegetariańska – podstawowe zasady i odmiany

Istnieją różne odmiany diety ketogenicznej w wersji wege. Różnią się przede wszystkim rodzajem spożywanych produktów odzwierzęcych:

  • klasyczna wegetariańska dieta ketogeniczna – rezygnacja z ryb, owoców morza, mięsa i niektórych produktów odzwierzęcych, jak np. żelatyna. Spożywanie jajek i produktów mlecznych jest dozwolone;
  • dieta semiwegetariańska – bezmięsna; dozwolone jest spożywanie ryb i owoców morza;
  • keto laktowegetarianizm – dozwolone jest jedynie spożycie mleka i jego przetworów;
  • wegańska dieta ketogeniczna – całkowita rezygnacja ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego.

Niezależnie od wyboru wersji keto wege, pojawia się ketoza wegetariańska, która działa dokładnie tak samo jak standardowa. W związku z tym, że cały czas zmniejsza się ilość spożywanych produktów bogatych w węglowodany, organizm uczy się pobierać energię z tłuszczów zamiast z glukozy. Prowadzi to do powstawania ciał ketonowych, a w konsekwencji do redukcji tkanki tłuszczowej i utraty masy.

Wegetariańska dieta ketogeniczna – co zamiast mięsa?

Oczywiście dieta ketogeniczna bez mięsa będzie łatwiejsza do wprowadzenia, jeśli już wcześniej nie jadło się mięsa. Wprawdzie jest ono głównym źródłem tłuszczu i należy do najważniejszych źródeł białka, ale bez problemu można je zastąpić innymi produktami. Aby łatwiej sobie z tym poradzić, warto sobie uświadomić, że mięso i inne produkty pochodzenia zwierzęcego to zbiór różnych składników odżywczych i tych samych składników należy po prostu poszukać w innych produktach.

Co jeść na keto bez mięsa?

Podczas wegetariańskiej diety ketogenicznej należy sięgać po pełnowartościowe składniki bogate w witaminy D i B12, wapń, cynk, żelazo oraz białko. Należą do nich tofu, tempeh czy seitan. Mogą one zastąpić mięso i ryby, ale są również bogatym źródłem białka i błonnika pokarmowego.

Istnieje także inna grupa produktów, które mogą służyć jako zamienniki mięsa na diecie wegetariańskiej. To różnego rodzaju kiełbaski, kabanosy, burgery wegetariańskie. Należy jednak pamiętać, że jest to żywność wysokoprzetworzona, a tę w diecie ketogenicznej się odradza. W związku z tym koniecznie sprawdzaj etykiety poszczególnych produktów przed zakupem, by mieć pewność, że są to pełnowartościowe posiłki.

Co zjeść na śniadanie keto, gdy jest się wege?

Pojawia się pytanie, co jeść na wegetariańskiej diecie ketogenicznej i czy trudno jest znaleźć odpowiednie przepisy? Na szczęście nie! Ponadto wiele standardowych przepisów pozwala pominąć podczas procesu przyrządzania mięso lub produkty pochodzenia zwierzęcego. Przykładowy jadłospis wegetariański może wyglądać następująco:

  • puszysty omlet na słodko – wykonasz go w krótkim czasie, a dzięki ulubionym dodatkom, takim jak orzechy i nasiona chia czy migdały oraz keto dżemy możesz to danie urozmaicać
  • keto owsianka z kalafiora – nie wyobrażasz sobie śniadania bez owsianki? W wersji keto dla wegetarian kalafior na słodko będzie pysznym niskowęglowodanowym śniadaniem;
  • keto pancakes z truskawkami – w diecie ketogenicznej dozwolone są jedynie owoce niskowęglowodanowe, takie jak truskawki, jagody, maliny czy borówki. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do pysznych, puszystych pankejków.

W internecie, na różnego rodzaju stronach internetowych, forach kulinarnych, a także w czasopismach o tematyce diet znajdziesz propozycje smacznych, pożywnych, zdrowych i szybkich przepisów na różnego rodzaju dania, które będą nie tylko ketogeniczne, ale także nie będą zawierały mięsa. Pamiętaj, by eksperymentować i zamieniać poszczególne składniki –oczywiście z zachowaniem zasad obowiązujących na diecie ketogenicznej. Szczegółowy wykaz produktów, które mozesz jeść na keto znajdziesz w naszym wpisie co jesć na diecie ketogenicznej.

Jakie warzywa można jeść na diecie keto?

Dieta ketogeniczna wyklucza z jadłospisu różnego rodzaju produkty, które zawierają zbyt duże ilości węglowodanów. Jakie przyjazne diecie keto produkty wybierać na diecie wegetariańskiej? Głównymi składnikami są zamienniki mięsa, ryb i produktów odzwierzęcych. Ponadto świetnie sprawdzą się wysokiej jakości nabiał, orzechy i nasiona. Zdecydowanie warto postawić też na niskowęglowodanowe warzywa, do których należą:

  • Awokado;
  • Karczochy;
  • Oliwki;
  • Szparagi;
  • Seler naciowy;
  • Brokuły;
  • Brukselka;
  • Cukinia i kalafior;
  • Sałaty i kapusty;
  • Szpinak, jarmuż i inne ciemnozielone warzywa liściaste;

Jeśli chodzi o owoce, najlepiej wybierać te o niskim indeksie glikemicznym i niskiej zawartości węglowodanów. Należą do nich przede wszystkim owoce jagodowe, a więc truskawki, jagody, maliny, borówki, arbuz i kokos.

Dieta ketogeniczna bez mięsa – co jeść, aby nie nabawić się niedoborów?

Dieta ketogeniczna wegetariańska to szereg żelaznych zasad, do których należy się stosować. Chcąc zapobiec niedoborom trzeba odpowiednio komponować ze sobą posiłki, by dostarczać odpowiednie ilości niezbędnych witamin i minerałów, przede wszystkim witamin z grupy B, które wzmacniają pracę układu immunologicznego i nerwowego. Jakie niedobory pojawiają się najczęściej? Zdecydowanie najpowszechniejsze są niedobory żelaza, witaminy B12 oraz wapnia. Aby ich uniknąć, warto sięgać po tłuszcze roślinne, takie jak olej kokosowy czy olej lniany. Koniecznie włącz do swojej diety awokado. To owoc wielu zastosowań, może być składnikiem zarówno śniadań, jak i deserów. Zawiera witaminy z grupy B, a także A, C i E. Jest również bogatym źródłem potasu, fosforu i kwasu foliowego. Ponadto gorąco polecamy olej MCT. To tłuszcz zaliczany do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, który pozytywnie wpływa na pracę mózgu i całego układu nerwowego, a jego spożycie ułatwia wejście w stan ketozy. To zaś bezpośrednio przekłada się na redukcję masy ciała.

Na czym polega dieta ketogeniczna wegańska?

Dieta ketogeniczna wegańska to w zasadzie klasyczna dieta ketogeniczna wegetariańska, tylko z wyeliminowaniem wszystkich produktów odzwierzęcych. Produkty pochodzenia zwierzęcego są w niej zastąpione przez produkty roślinne i suplementy diety. Przykładowe produkty, których spożycie zwiększa się podczas wegańskiej diety keto to soja, orzechy włoskie, orzechy pekan, orzechy makadamia, produkty z roślin strączkowych, tofu, tempeh. Wszystkie te składniki mają za zadanie zapewnić organizmowi odpowiednią ilość substancji odżywczych i zdrowych tłuszczów.

Korzyści z wegetariańskiej diety ketogenicznej

Wegetariańska dieta sama w sobie jest korzystna dla naszego organizmu, a wegetarianizm w wydaniu keto ma dodatkowe plusy. Dieta ketogeniczna bez mięsa lub bez ryb gwarantuje nam dobre samopoczucie i pozytywny wpływ na cały organizm. Następuje oczyszczenie poszczególnych organów ze złogów i toksyn i likwidacja nietolerancji pokarmowych, przez co mogą ustąpić choroby, które przez wiele lat nie dawały nam spokoju. Ostatecznie zaczynamy także w zdrowy sposób chudnąć.

Warzywa są wartościowym źródłem błonnika pokarmowego, witamin z grupy A i B i przeciwutleniaczy. Dodatkowo wysokiej jakości nabiał pomoże zbilansować keto dietę wegetariańską i uzupełnić ją w zdrowe tłuszcze, których warzywa nie zawierają. Ponadto wegetariańska dieta ma pozytywny wpływ na środowisko i przyczynia się do spowolnienia efektu cieplarnianego. Dla przeważającej liczby wegetarian znaczenie ma także to, że nie krzywdzą w ten sposób zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA I OTRZYMUJ INFORMACJE O SUPER PROMOCJACH!

Be KETO Catering - 4 Kroki do Zdrowia

W BeKeto zawsze kontrolujemy cały proces i łańcuch dostaw. Proces zakupów i quality control jest dla nas bardzo istotnym elementem układanki. Zawsze dążymy do maksymalnego skrócenia drogi, tak aby produkty BeKeto trafiały do BeKetończyków zawsze najświeższe i w jak najkrótszym czasie.

Poznaj proces BeKeto Catering „od kuchni”. Właśnie tak nasze posiłki trafiają na Twój stół.